تبلیغات

فواید سیب زمینی، پیاز و سیر

۰

فواید سیب زمینی، پیاز و سیر

سیب زمینی، پیاز و سیر علاوه بر طعم خوب، سرشار از موادمغذی برای سلامتی بدن هستند. مصرف سیب زمینی اگر به صورت چیپس یا سرخ کرده نباشد، خواص فراوانی در برابر بیماری ها خواهد داشت. سیر و پیاز نیز از این قاعده مستثنی نیست. این موادغذایی نه تنها غنی از ویتامین ها می باشند، بلکه از بدن در برابر بسیاری از بیماری ها و امراض محافظت می کنند.

 

سیب زمینی

سیب زمینی از خانواده تاجریزی بوده که شامل گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل ها است. براساس “سالم ترین موادغذایی جهان”، سیب زمینی یک ماده غذایی بسیار سالم، کم کالری و سرشار از فیبر است که از بدن در برابر بیماری های قلبی و سرطان محافظت می کند. گوشت سیب زمینی و پوست آن به صورت پخته، بخارپز شده یا سرخ کردن آن به روش های درست و با روغن های سالم و اشباع نشده (اما نه به صورت تجاری و با روغن های اشباع شده و ترانس) حاوی ویتامین ها و ۶۰ نوع فیتوکمیکال مختلف است.

 

پیاز

پیاز نیز مانند سیر و پیازچه جزو خانواده آلیوم است. مصرف یک پیاز کوچک، ۷ درصد از نیاز روزانه توصیه شده ویتامین C را تامین می کند. بدن برای سرعت بخشیدن به روند درمان و افزایش توان دفاعی، به ویتامین C نیاز دارد؛ بنابراین پیاز انتخاب خوبی برای حفاظت از بدن در برابر آسیب ها و بیماری است. همچنین یک پیاز حاوی ۵ درصد از نیاز روزانه توصیه شده به ویتامین B6 بوده، این ویتامین که به نام پیریدوکسین نیز شناخته می شود، برای کمک به بدن در جهت استفاده از پروتئین مصرفی، نقشی حیاتی و مهم دارد.

 

سیر

سیر با نام علمی آلیوم ساتیوم، فواید بسیاری برای بدن دارد. همچنین هزاران سال است که از فواید دارویی این گیاه علاوه بر کاربردش در آشپزی استفاده می شود. حدود ۵ هزار است که در هند از سیر در آشپزی و پزشکی استفاده می شود. سیر در زمان جویدن، له یا خرد کردن باعث آزاد شدن ماده شیمیایی آلیسین می شود. آلیسین موجود در سیر سدی محکم در برابر بیماری ها به حساب می آید. سیر منیع خوبی از ویتامین A، B و C و همچنین مواد معدنی سلنیوم، آهن و کلسیم است. قبل از ابداع پنی سیلین از سیر به این عنوان استفاده می شد. سیر دارای خواص ضد باکتری و ضد عفونت بوده و ممکن است در کمک به پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی موثر باشد.

+ نوشته شده توسط Tooshe در ، بدون بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha 
 
نوشته‌های اخیر